
Ha trsasgban vagyunk, kiltsunk, ha szleljk, hogy alattunk a hrteg megindul, vagy ha belekerlnk egy lavinba. Trsaink figyelmt felhvjuk ezzel, s pontosabban meg tudjk figyelni, hogy hol kerltnk lavinba, hol ltnak utoljra. Nagy segtsg szmukra a keressi terlet meghatrozsban. Ha van esly r, hogy kicssszunk a lavinbl, meg kell prblnunk, ha nincs eslynk r, egy pillanat alatt meg kell szabadulnunk mindentl, ami htrltat, htizsktl, stl. A sbot segtsgvel prblhatunk meneklni, vagy szabaduljunk meg attl is. Minden eszkzzel prbljunk meg a lavina felsznn maradni, s a lavina szle fel kzdjk magunkat (leugrsokkal, gurulsokkal, sz mozdulatokkal stb.). Amikor a htmeg sodrba kerlnk, klbeszortott keznket hzzuk az arcunk el (ez levegt biztost), kuporodjunk ssze, amennyire lehet (sszekuporodva valsznbb, hogy a htmegben magasabban maradunk, nem hz le az omls az aljra). Minden flsleges eszkz (s, htizsk) horgonyknt az omls aljra hzhat. Az omls rezhet megllsa eltt tegynk egy utols gyors kijutsi ksrletet. Vegynk mly levegt! Ez ksbb biztosthatja a mellkas szabad mozgst.
Ha megllapodott az omls, llaptsuk meg helyzetnket, merre van fel – s le. A kicsurg folyadk (nyl) megadja az irnyt. Ha nem vagyunk mlyen betemetve, megprblhatjuk kimenteni magunkat, de ha nem sikerl, flslegesen ne fogyasszuk energinkat s oxignnket, hanem nyugodtan vrjunk. A h alatt sok fle hangot jl hallunk (lpseket, beszlgetst), de minket csak nagyon-nagyon kzelrl hallhatnak meg!
Ha mdunk van r, a levegvtelhez szksges reget bvtsnk az arcunk eltt, st ennek fellett prbljuk rendszeresen kaparni, mert az reg falra csapdott pra jgrteget alkotva elzrhatja a levegutnptls lehetsgt. |