Egy anglikn lelksz fia volt. Fiatalon sokat betegeskedett, megkapta s tllte a himlt, de testi s lelki sebei lete vgig megmaradtak. Oxfordban szegnysge miatt is sok megalztatsban volt rsze, vgl azonban kivl mechanikai rzke rvn Robert Boyle asszisztense lett. Egyes felttelezsek szerint fogalmazta meg a Boyle-trvnyt, az azonban biztos, hogy a lgpumpa megtervezsben dnt rdemei voltak.
A rugkat tanulmnyozva felfedezte a rla elnevezett trvnyt, amely szerint egy rugalmas test alakvltozsa arnyos a testre hat ervel. Megsejtette a fny hullmtermszett, majd a csillagszat terletre kalandozva felfedezte, hogy a Gamma Arietis valjban kettscsillag. Felfedezte a nniuszleolvasst, feltallta a libellt s a mikromtert, az 1666-os nagy londoni tzvsz utn segtett London jjptsben.
Tallmnyai kz tartozik a gpjrmvekben mig hasznlatos egyetemes tengelykapcsol s az riszrekesz, amely a fnykpezgpek alapvet alkotrsze, hozzjrult az rk tkletestshez (honfitrsai t tartjk az ingara feltalljnak.
Legnagyobb sikert az 1665-ben megjelent Micrographia cm, gazdagon illusztrlt munkja aratta. Ebben az ltala tervezett tbblencss mikroszkppal a szemmel lthatatlan parnyok vilgban vgzett megfigyelseit adta ki, a pontos s mgis mvszi, st szpsges rajzok elbvltk a kznsget. Hooke fedezte fel a nvnyek kis kamrit, amelyeket sejteknek, azaz cellknak nevezett el, mert a szerzetesek cellira emlkeztette. Azt is kiszmtotta, hogy egy ngyzethvelyknyi parafa 1 millird 259 milli 712 ezer sejtet tartalmaz, ekkora szmot tudomnyos mben addig nem rtak le.
Hooke huszonnyolc vesen mr a Royal Society tagja, 1677-tl pedig titkra volt, st − a trsasg egyetlen fizetett alkalmazottjaknt − lett a bemutatott ksrletekrt felels kurtor. risi befolyst nem egyszer hasznlta fel ellensgei, vagy azok ellen, akiket ellensgnek tekintett − Hooke ugyanis nem csak zsenilis, de hrhedten sszefrhetetlen s veszekeds volt tudsnak s embernek egyarnt. Mivel a tudomny szmtalan terlett kutatta, tbb-kevsb megalapozottan llthatta msok kidolgozottabb s eredmnyeirl, hogy azokat mr sejtette vagy megjsolta.
Leghresebb s legelkeseredettebb vitapartnere a legalbb annyira killhatatlan Newton volt, akivel a bolygk ellipszis alak keringsi plyjn vesztek ssze. Hooke ugyanis azt lltotta, hogy megfejtette a titkot, de nem rulja el, hogy ne fosszon meg msokat a felfedezs rmtl. Newton, aki viszont valban kiszmolta a trvnyt, ezen megsrtdtt s sokig nem adta ki a fizika trtnetben mrfldkvet jelent Principia harmadik, legfontosabb ktett.
Ellensgeskedsk odig fajult, hogy Newton, aki a Royal Society elnke lett, mg Hooke halla utn is prblta kisebbteni rivlisa rdemeit. Holott ppen rta annak idejn Hooke-nak a szlligv lett mondatot: "Ha n messzebbre tekintettem, mint msok, csak azrt volt, mert risok vllain lltam". |