
A keresst mindig a legtapasztaltabb travezet (oktat vagy sz) irnytja (amennyiben a mentosztag s annak vezetje nincs a helysznen), mert a keressnek sszehangolt csapatmunknak kell lennie.
A lavina megllapodsa utn azonnal jelljk meg azt, hogy az eltnt hol kerlt bele a lavinba, s hogy hol lttuk utoljra.
Nem zrhat ki tovbbi lavink lezdulsa, ezrt lltsunk egy figyelembert lavinabiztos helyre, aki ttekinti a terepet, s jelezheti esetleges jabb lavina keletkezst. (jabb lavina esetn a kzben tartott pieps egy gombnyomssal – vagy a flhallgat eltvoltsval- visszallthat vtelrl adsra). Keress esetn: a keres csoport minden tagja lltsa kszlkt a legdurvbb vtelre, s 25 m-re egymstl jrjk be a terepet. Jelljk azokat a helyeket, ahol a vtelt rzkeltek. A vtelt rzkelt terleten egyre finomabbra lltott kszlkkel pontostsk a keress helyt. 20-25 cm pontossggal megtallhat a legersebb vtel helye, itt lavinaszondval pontostjk az ss helyt. Amennyiben mr nem keresnek, (pldul mr az ss folyik) mindenki visszalltja a kszlkt adsra. Az els genercis, flhallgats kszlkek mellett mr elterjedtek a vizulis kijelzs kszlkek. A mai kt vagy hromantenns kszlkek irny s tvolsg meghatrozsra is kpesek, s szelektven tbb ad helyzete egyidejleg is meghatrozhat, ezltal a fent lertnl egyszerbb s gyorsabb keress is lehetsges.
Ha tbb eltemetett van, a megtallt ember adkszlkt ki kell kapcsolni a tovbbi tiszta jel keress rdekben.
A kisst ne a megtallt ember fltt kezdjk, hanem lejjebb, hogy az elsseglynyjtshoz legyen hely.
Fontos a hegyi mentk rtestse, hiszen a mobiltelefonok elterjedsvel letment kommunikcis eszkzzel rendelkezhetnk. A helyismeret segthet abban, hogy GSM-trert hol tallhatunk a legkzelebb, ha a baleset helysznn nem lehetsges a telefonls, vagy hogy szemlyesen hol krhetnk legkzelebb segtsget.
Radardetektoros vagy a betemetett mobiltelefon adjele alapjn trtn keressre csak a hegyi mentk vagy a helikopteres mentszolglat van felkszlve.
Azonnal tekintsk t a lavina leraksi terlett, htha a felsznen szlelnk valamilyen jelet, zsinrt, ruhzatot. Rdifrekvencis keresvel (pieps-el) keressnk, ha volt ilyen kszlk az eltntn.
Ha sem a felszni keress, sem a rdifrekvencis (pieps) keress nem eredmnyes, durva vagy finom szondzssal folytatjuk a keresst. A lavina ltal betemetett „szonds keresst” mr Hrodotosz is megemlti a kaukzusi npekrl rt fejezetben. Durva szondzs esetn a kerescsapat vll-vll mellett, lpsenknt egyszer szondzza a terletet. Finom szondzs esetn ugyanilyen lncban tyklpsenknt(vagyis lbfejenknt, kb 33 cm-knt) vll-szlessgben 3 szondzst vgeznek a keresk. Ha az els durva szondzs sikertelen, rdemes mg egy durva szondzst vgezni. (az id letet menthet, a finom szondzs ugyan 9x finomabb keress, de egyben kb 6x lassabb).
A durva szondzs megtallsi valsznsge a betemetett elhelyezkedstl fgg, de tlagosan 70%-os.
Ha lavinaszonda nem ll a rendelkezsnkre, a htnyrtl megszabadtott sbot is – korltozott mlysgig – alkalmas eszkz lehet a keressre. Ha a finom szondzs sem vezet eredmnyre, kutatrkok ssval kereshetjk tovbb a betemetettet.
A kutys keress gyors s hatkony, mg teljes betemets esetn is eredmnyes lehet. |