
A meleg hatsa
Az j h ktdst segti a meleg, azonban a tlzott meleg a felpl talakulsokat lehetetlenn teszi, ezrt a htakar stabilitsa cskken.
A szl hatsa
A htakar egyenetlenl kpzdik a szl felli s szl alatti oldalon. Mg a szl a szl felli oldalrl a havat elhordja, a szl alatti oldalon lerakja. A szl a meglev hfelletet "lesimtja", gy az j rteg ktdse jval gyengbb lesz. gy szeles id utn a h felszne csszfelletet kpez. Egy alpesi monds szerint a "szl a lavink ptmestere".
A terep
Lavinaveszllyel 18-60 meredeksg terepen kell szmolnunk, de a lavink kialakulsnak znja jellemzen a 25 – 40 kztti hlejt. Az ennl laposabb terepen stabil a htakar, a meredekebb terep pedig ltalban kisebb adagokban megszabadul a rrakdott htl.
A htakar mozgsa
A ltszlag mozdulatlan htakar is mozgsban van. A htakar mozgst „kszs”-nak nevezzk. Dombor terepen a hban hzfeszltsg (harnt irny repedsek) mg a homorulatokon nyomfeszltsg hatsra tmrdik a htakar. A hvastagsg cskkenst lepedsnek nevezzk. A htakar kszsa s lepedse egyszerre zajlik le. A htakar egyenslyvesztse miatti hirtelen mozgst nevezzk lavinnak. Az egyenslyveszts a csszrteg s a htakar tulajdonsgai szerint klnbzkppen jn ltre:
* Tblalavina -jellemzen: a fltredez htblk megcssznak az alattuk lev csszrtegen
* Laza hsuvads, nedves h 15-20 m/s (kb. 70 km/)
* Laza hsuvads szraz h 30-40 m/s (kb. 140 km/)
* Porhlavina 60-80 m/s (kb. 280 km/, ers turbulencival: lkshullm s szvhats folytn brutlis rombols jellemzi)
A lavina alatti nyoms a 20 t/m2-t is elrheti.
Az 50 m-nl kisebb elmozdulsokat a nmet szakirodalom csak "h-csszsnak" tekinti. Ezek jellemzsre tall a magyar szakirodalomban korbban, a lavinkra ltalnossgban hasznlt hsvads kifejezs. |