
A globlis lehlsek kialakulsnak okai vitk alapjt kpezik, csakgy mint a glacilis-interglacilis idszakok vltakozsa.
A legelfogadottabb elmlet szerint a bolyg ltalnos ghajlata hrom tnyez kombincijtl fgg:
* a lgkr sszettele (ltalban azt mondjk, fleg a szn-dioxid s metn mennyisge, de nagyon jelents mg a vzgz)
* a kontinensek elhelyezkedse
* a bolyg plyjnak vagy forgstengelynek megvltozsa (Milankovi-elmlet), esetleg a Nap helyzete a galaxisunkban
Az els tnyez felels leginkbb a vltozsokrt, fleg az els nagy globlis lehls esetben volt gy. A jgbolyg-elmlet szerint a ks proterozoikum idszakban bekvetkez rendkvl fagyos idjrs a szn-dioxidszint megvltozsa miatt kvetkezett be, a msik kt faktor hasonlan kedveztlen rtke mellett. A lgkr hatsainak modellezse alkalmval legtbbszr nem veszik figyelembe a vzpra-vzgz veghzhatst, holott ez – jval nagyobb mennyisge s koncentrcija miatt – sokkal jelentsebb hats, mint a CO2 mennyisge.
Az Antarktisz terletn lev szrazfldre bizonyosan szksg van egy globlis lehls kialakulshoz. Ezeken a jg s h knnyebben alakul ki s marad meg, s ez megnveli a Fld fnyvisszaver kpessgt (albedo) s ezzel tovbbi lehlst von maga utn. Ennl is sokkal fontosabb azonban, hogy a pluson elhelyezked szrazfld megakadlyozza a tengerramlatok szablyos hkiegyenlt folyamatait. A meleg ramlatok nem jutnak el alacsonyabb szlessgekre, s nem szlltanak ht oda, illetve a hideg visszaramls nem tvoltja el a lehlt vizet. A vznek sokkal nagyobb a hkapacitsa, mint a levegnek, ezrt a szelek nem szllthatnak elegend hmennyisget a plusra. Ennek eredmnye lesz a lehls, ami eztn pozitv visszacsatolssal ersdik a megmarad h s a kisebb prolgs miatt kisebb mennyisg vzpra miatt.
A Fld plyjnak megvltozsa valsznleg nem annyira a globlis lehlsekre, hanem a glacilis-interglacilis idszakokra van hatssal.
|