
Kis jgkorszaknak nevezzk a klimatolgiban a 14. szzad-tl a 19. szzadig tart viszonylag hvs idszakot.
z tlaghmrsklet Nyugat-Eurpban ebben az idszakban 1-2 C-kal, vilgszerte pedig 0,5-1 C-kal maradt el az 1960-1990 kztti idszak tlagtl, azaz mg mieltt ersen rezhetv vlt volna a jelenkori globlis felmelegeds. Ez utbbinak az oka a kutatk nagy tbbsge szerint az emberi tevkenysg nyomn ersd veghzhats, mg a kis jgkorszak az ghajlat termszetes ingadozsnak eredmnye volt. Az okokat tbbek kztt a naptevkenysg cskkensben, illetve a fldi vulkni aktivits nvekedsben (s a lgkrben jelenlv vulkni hamunak a Nap sugrzst visszaver hatsban) keresik a kutatk.
A kis jgkorszak idszaknak pontos meghatrozsa krl jelents vitk vannak a klimatolgusok krben. A szban forg korszakot az gynevezett kzpkori ghajlati optimum elzte meg, amikor pldul a vikingek le tudtak telepedni Grnlandon (987-15. szzad). Ottani teleplseik pusztulshoz alapveten jrult hozz a kis jgkorszak.
A Nmetalfldn 1315-tl egszen a kvetkez vtized elejig szinte folyamatos eszsek voltak, emiatt rendszeresen odaveszett a terms. Sokan ezt tekintik a kis jgkorszak kezdetnek. Msok 1430-ra teszik a kezdett azzal, hogy a 19. szzad kzepig tartott. Az eurpai gleccserek pldul 1850-ben voltak a leghosszabbak a legutols jgkorszak ta. Londonban sokig vsrokat lehetett rendezni a befagyott Temze jegn.
A 16. szzad egsz msodik felben a tl jellemzen novembertl mrciusig tartott, sok hval s jggel. A nyarak hvsek voltak, sszel gyakori volt a pusztt vihardagly Hollandiban. 1586 decembertl egszen 1587 szeptemberig tartott a kis jgkorszak els mlypontja. Mg a 17. szzad els negyede is hideg volt. Tanskodnak errl olyan korabeli holland s flamand festk mvei is, mint Hendrick Avercamp s ifj. Pieter Brueghel. A 17. szzad msodik negyedtl az idjrs melegebb vlt, pldul az 1636-es s 1637-es tl rendkvl enyhe volt. |